صندوق بین المللی پول و واکنش برای تامین مالی کشورهای درگیر اپیدمی کرونا

 در 28 ماه مه 2020 Kristalina Georgieva، مدیر عامل صندوق بین المللی پول در افتتاحیه گردهمایی سازمان ملل در رابطه با تامین مالی مناطق درگیر اپیدمی کوید 19 برای توسعه، سخنرانی داشت.وی ضمن قدردانی از نخست وزیران کانادا و جاماییکا و دبیر کل گردهمایی برای پرداختن به موضوع اپیدمی کوید 19 تلاش کرد در طول سخنرانی پاسخ به سه پرسش عمده را محور اظهارات خورد قرار دهد.البته پاسخ وی به سومین سوال تا حدودی نیازمند ارائه اطلاعات از سوی کشورهای دریافت کننده کمک ها است که متاسفانه جزئیات بیشتر در این همایش ارائه نشده است.در ذیل به طور تقریبا خلاصه اظهارات مدیرعامل صندوق آورده می شود:

اجازه دهید که سخنانم را با این واقعیت ساده آغاز کنم.ما سال 2020 را با اقتصاد جهانی کوچک تر از آغاز سال به پایان خواهیم برد.170 کشور ،تقریبا 90 درصد جهان وضعیت بدی خواهند داشت.بحران کوید 19 اولین و با اهمیت ترین تراژدی بشر است.ضمن این که پیچیده تر،نامطمئن تر و جدی تر از هر چیزی است که در زندگی بخاطر می آوریم.درآوریل، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد،تولید جهانی تا 3 درصد در سال جاری کاهش یابد.ولی داده های اخیر نشان می دهد انقباض اقتصاد جهانی ممکن است بیش از این باشد.انتظار این است که این وضعیت در سال 2021 تا حدودی بهبود پیدا کند و نتیجه اقدامات قاطع سیاست گذاران در سراسر جهان با تثبیت اقتصاد به بار نشیند.

این سخنرانی پاسخ به سه پرسش را محور قرار می دهد:

1-          شرایط مالی جهانی برای مقابله با بحران چیست؟

2-           آن ها چگونه بر بازارهای نوظهور تاثیر می گذارند؟

3-           صندوق بین المللی پول چگونه به اعضای خود کمک می کند؟

در ابتدا ،باید بر این موضوع تاکید شود که اقدامات پس از بحران مالی جهانی به منظور تقویت بازیابی بخش مالی نتایج خوبی در پی داشت.بانک ها از سرمایه خوبی برخوردارند و مقررات احتیاطی کلان، حمایت لازم را از آن ها به عمل آورد.

به دلیل حیاتی بودن ،بانک های مرکزی ،واکنش قاطع و محکمی نسبت به شوک حاصل از این بحران نشان دادند.چون در فوریه و مارس ،دامنه نوسانات گسترش یافت.جابجایی دارایی ها به طور غیر منتظره و در حد قابل ملاحظه ای اتفاق افتاد.با کاهش نرخ های بهره ،خرید 40 تریلیون دلار دارایی واعلام برنامه هایی برای خرید بیشتر و انجام سوآپ خطوط ارزی ،بانک های مرکزی مهم کمک کردند ،فشارها بر بازار های مالی کاهش پیدا کنند.و شرایط مالی جهانی روان شود.

ولی هنوز خطر رفع نشده است.شرایط مالی همچنان به اقتصاد نامطمئن ،و پیشرفت های سلامت بستگی دارد. و کشور ها چشم اندازی از افزایش ورشکستگی ها را پیش رو دارند،که می تواند بر بانک ها بویژه ،آن ها که سرمایه حمایتی پایین تری دارند ،تاثیرگذار باشد.برای مواجهه با اثر بحران و حمایت از بهبود شرایط ،حمایت های مالی ،بویژه، از کارکنان وشرکت های با اندازه کوچک و متوسط همچنان ، ادامه خواهد یافت.در سطح جهانی نا کنون 9 تریلیون دلار کمک مالی انجام شده است .

در پاسخ به پرسش دوم،این که تاثیر بحران بر شرایط مالی بازار های نوظهور و اقتصاد های در حال توسعه چیست؟در شروع بحران ،سرمایه گذاران طی دو ماه بیش از 100 میلیارد دلار از بازارهای نوظهور خارج کردند.این مبلغ 3 برابر بیش از بحران مالی جهانی است.

افزایش خارق العاده نقدینگی توسط بانک های مرکزی مهم و خطوط سوآپ به تغییر روند اقتصاد های نوظهور کمک کرد.از بین اقتصاد های نوظهور،آن هایی که زیرساخت های خوب داشتند توانستند از شرایط مالی جهانی بهره مند شوند وبسیاری از آن ها امکان بازگشت به بازارهای بین المللی را یافته اند. از ماه های آوریل و مه تاکنون ، کشورهای بازار های نوظهور ،با تاکید بر اهمیت بازیابی شرایط مناسب خود، از محل انتشار اوراق بدهی جدید ، عمدتا با هدایت کشورهایی که از نظر اعتباری جزو واجدین شرایط برای سرمایه گذاری محسوب می شوند،77 میلیارد دلار سرمایه خود را افزایش دادند.

انتظار می رود در سال 2020، کشورهای با زیرساخت های ضعیف تر ،بویژه ، آن هایی که سطوح بدهی بالایی دارند،وابسته به بخش های شدیدا آسیب دیده هستند،یا از درگیری های داخلی رنج می برند و دسترسی به بازاربرایشان دشوار یا غیر ممکن است ،.از صادر کنندگان کالا در آفریقا تا اقتصاد کشور های کوچک  جزیره ای وابسته به درآمد توریسم در نیمکره غربی و جاهای دیگر ، بدترین رشد تولید ناخالص داخلی و کاهش  قابل توجه درآمد سرانه خود را طی دهه ها تجربه کنند.بسیار ضرورت دارد توجه به این گروه از کشورها معطوف باشد تا از دریافت همه حمایت های مورد نیاز توسط آن ها مثل حفظ سطح بدهی،دسترسی به نیازهای روزمره مالی با تاکید بر دسترسی به کمک بلاعوض و برخورداری از تامین مالی با امتیازات خاص اطمینان حاصل شود. و تمرکز آن ها باید بر پیشرفت بخش خصوصی _منجر به رشد باشد.

درپاسخ به پرسش سوم یعنی واکنش صندوق بین المللی به بحران ،اقدامات انجام شده به طور خلاصه به ترتیب زیر اشاره می شود:

ارائه کمک اضطراری بی سابقه 22میلیارد دلاری به حدود 60 کشور. فرآیند درخواست های جدید ادامه پیدا کرد.صندوق بین المللی پول هرگز این تعداد از کشور ها را به طور هم زمان و با چنین سرعتی حمایت مالی نکرده بود.

افزایش سه برابری ظرفیت صندوق برای پرداخت وام های با بهره پایین.

اعلام بخشودگی وام 27 کشور از فقیرترین کشورهای عضو به قید فوریت

تجهیز طیف کاملی از ابزارها به منظور تمدید سریع مقررات پیشگیرانه کشورهایی که از زیرساخت قوی برخوردار هستند.

پیگیری راهکارهایی برای استفاده از حق برداشت مخصوص SDR به منظور حمایت از اقتصاد های با درآمد پایین

همکاری با بانک جهانی و جلب حمایت کشورهای عضو گروه 20 ،برای تعلیق اصل وفرع بدهی ، اقدامی که 12 میلیارد دلار برای حمایت از کشورهای بادرآمد پایین در اختیار صندوق قرار می دهد.

ما در خدمت اعضای خود هستیم تا با بحران مبارزه کرده،و بهبود جهانی و پایدار و منحصر به فرد اقتصاد را ماندگار سازیم.بعد از بحران سهام داران که از این تجربه درس گرفته اند ،ظرفیت وام دهی صندوق را چهار برابر کرده،آن را به یک تریلیون دلار خواهند رساند.و صندوق آمادگی خواهد داشت از این ظرفیت  به طور کامل برای کارکردن با اعضا استفاده کند.

بهترین یادبود برای آنان که جانشان را  در این اپیدمی از دست دادند ساختن جهانی پایدارتر و موفق تر است.


تاریخ ارسال / ویرایش :    پنجشنبه 15 خرداد 1399           تعداد بازدید : 374
طراحی وب سایت کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.